Forum hobby Strona Główna hobby
>>::POLSKI PORTAL HISTORYCZNO-MODELARSKI::
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dni Twierdzy Kłodzkiej - Rekonstrukcja bitwy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hobby Strona Główna -> Reenacting
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prezesszczepan
Użytkownik zbanowany



Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kłodzko - Glatz

PostWysłany: Sob 17:35, 05 Sie 2006    Temat postu: Dni Twierdzy Kłodzkiej - Rekonstrukcja bitwy

W imieniu 47 Pruskeigo Regimentu Piechoty mam zaszczyt zaprosić Wszystkich na Dni Twierdzy Kłodzkiej którym głównym wydarzeniem będzie rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich.

Plan imprezy :

25 sierpnia

Przyjazd wojsk do Kłodzka. Rozbicie obozu na twierdzy w wyznaczonym obszarze.

26 sierpnia

09:00 - 10:30 - Manewry, próba generalna przed bitwą.
11:00 Przemarsz żołnierzy z Twierdzy Kłodzkiej do rynku ulicami: Armii Krajowej, Traugutta, Zawiszy Czarnego, Park Sybiraków, Plac Franciszkański, Daszyńskiego, Kościuszki, plac Jagiełły, Wojska Polskiego, Armii Krajowej, plac Bolesława Chrobrego- rynek , gdzie odbędzie się krótka musztra a następnie żołnierze w szyku bojowym wrócą na Twierdzę.
12:30 Powrót na twierdzę.
13:00 -14:00 Obiad przy ogniskach
14:00 Uroczyste otwarcie zrekonstruowanego mostu zwodzonego na Lunecie Żuraw
17:00 - 18:00 Bitwa
18:00-20:00 Muzyka , jadło, napitki i inne atrakcje.
20:00-22:00 Występy artystyczne
22:45 Sztuczne ognie.

27 sierpnia

12:00 Przemarsz żołnierzy do rynku pod Ratusz.
12:00-12:30 Podpisanie zawieszenia broni i pożegnanie żołnierzy przez władze Miasta , salwa armatnia
13:00 Zakończenie

I troszeczkę z historii Twiedzy Kłodzkiej :

Cytat:
Twierdza Kłodzka

Pierwszą wzmiankę o grodzie wznoszącym się na miejscu obronnym z natury - na szczycie Góry Zamkowej, znajdujemy u czeskiego kronikarza Kosmasa. Najprawdopodobniej był to zespół budowli drewnianych otoczonych palisadą, należący w 981r. do rodu Sławnikowiczów. Drewniany gród spalony w 1114r. i odbudowany w 1129 stał się siedzibą kasztelana, a od ok. 1300r. "zamkiem mieszkalnym wysokiej klasy komfortu i piękna w czasie rozkwitu hrabstwa kłodzkiego". W okresie średniowiecza rozbudowywano i umacniano tzw. "zamek górny" a w renesansie (1557r.) architekt L.Kirschke wzniósł "zamek dolny". Od zachodu do zabudowań zamkowych przylegała kolegiata z zabudowaniami klasztornymi. Dalszy rozwój zamku ograniczał się do rozbudowy dzieł obronnych otaczających go od zewnątrz (murów i dwóch bastei - północnej i południowej).
Groźba oblężenia przez Austriaków była przyczyną intensywnych prac fortyfikacyjnych w latach 1620 -1622. Nieznany z imienia holenderski inżynier buduje od strony płd-wsch. zamku górnego Mały Szaniec, składający się z Szańca św. Floriana i Krzyżowego. Powstaje wtedy również Duży Szaniec - dzieło koronowe składające się z trzech bastionów (Wacław, Ludmiła, Jabłonka) oraz łączących je kurtyn. Narys dzieła koronowego przetrwał późniejsze rozbudowy austriackie i pruskie aż do czasów obecnych. Prace fortyfikacyjne wznowiono w 1640r. Dzieło koronowe wzmocniono dwoma rawelinami osłoniętymi nowymi odcinkami fosy z drogą ukrytą i placami broni. Wzniesiono bastiony Dzwonnik i Alarmowy oraz kurtynę Tumską. Znacznie później bo ok. 1740r. (z powodu zagrożenia wojennego ze strony Prus) przebudowano drogę ukrytą i przedłużono ją od strony zachodniej aż do obwarowań miasta. Na takim etapie kończy się działalność austriacka w zamku - twierdzy. Zamek służący jako koszary stanowił nadal centrum i otoczony był rozległymi obwarowaniami. Kolejną rozbudowę fortyfikacji podejmują Prusacy po oddaniu twierdzy wiosną 1742r. Pierwszy etap zrealizowano pod kierunkiem inżyniera - porucznika von Wrede wg projektu holenderskiego inżyniera fortyfikatora G.C.Walrawego z 1743r. Przebudowano dotychczasową drogę ukrytą na tzw. "płaszcz" otoczony od zewnątrz nową drogą ukrytą i drugą fosą. Rozpoczęto budowę chodników minerskich. Wzniesiono wtedy również redutę Żuraw, kleszcz Tumski, Słoniczoło Orzeł oraz Wielki Kleszcz osłaniający północną stronę zamku.
Na wschodnim brzegu Nysy, na wzniesieniu zwanym Owcza Góra, wzniesiono fort posiłkowy. Miał on zapobiec ostrzelaniu twierdzy głównej ze szczytu wzniesienia (odległość jest mniejsza od nośności osiemnastowiecznych dział) oraz umożliwić obserwację dalszych północno - wschodnich przedpól i lepszą kontrolę drogi do Wrocławia. Oblężenie i zdobycie twierdzy przez wojska austriackie w 1760r. wykazały istniejące braki i słabe miejsca fortyfikacji. Po zakończeniu wojny siedmioletniej w 1763r. twierdza wraca w ręce Prus. W 1770r. pod kierunkiem płk Regelera przystąpiono do nadania podstawowym elementom fortecy nowego, ostatecznego kształtu. Rozebrano obydwa zamki oraz Mały Szaniec. Miejsce górnego zamku zajmuje Donżon - skazamatowana budowla otaczająca wieloboczny dziedziniec, zaopatrzona w cylindryczną wieżę obserwacyjną z kamienną figurą św. Jana Nepomucena.
Na miejscu zamku dolnego wzniesiono Słoniczoło Podzamcza oraz Bastion Wysoki - osłaniające Donżon od południa. Na cyplu południowym zbudowano wieżę bastionową (obecnie Bastion Widokowy). Późniejsze projekty przebudowy realizowano tylko częściowo, nie wpłynęły one na ostateczny kształt twierdzy. Z prac tych można wymienić budowlę pochylni na zboczach obu twierdz, służących do wciągania dział i ciężkiego sprzętu. Dolne części pochylni miał połączyć podobno tunel pod rzeką Nysą. Dotychczas nie odnaleziono go na żadnym ze znanych planów, ani w terenie.
Wobec rozwoju techniki wojennej wartość twierdzy malała. Aż do końca II wojny światowej obie twierdze pozostawały we władaniu wojska. Podczas wojny na Twierdzy Głównej zlokalizowany był obóz jeniecki i od 1944r. fabryka zbrojeniowa AEG, w której pracowali więźniowie. W początkach XX w. południową część twierdzy udostępniono zwiedzającym. W 1930r. obetonowano zagrożoną część zbocza skalnego od strony miasta. W 1960r. twierdza została uznana prawnie za zabytek.
W obecnym stanie jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII - XVIII wiecznych, powstałym w wyniku nawarstwień różnych szkół europejskiej wojennej sztuki inżynierskiej. Walory architektoniczne twierdzy związane z jej położeniem na naturalnym wzgórzu uwidaczniają się w efektownym spiętrzeniu brył, tworzącym niepowtarzalne uzupełnienie panoramy starego miasta. Monumentalne, przytłaczające swoimi rozmiarami bastiony - pełne surowego piękna - skłaniają do zadumy i refleksji. Owiana legendami i przekazami naocznych świadków o ukrytych w niej skarbach, chroni być może w swych mrocznych kazamatach i labiryntach niewyjaśnione do dziś tajemnice.


[link widoczny dla zalogowanych]



P.S jakby ktoś chciał się ze mna spodkać podczas dni Twierdzy to niech da znać na priv

Pozdrawiam altylerzysta z 47 Ir von Grawert


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hobby Strona Główna -> Reenacting Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin