Forum hobby Strona Główna hobby
>>::POLSKI PORTAL HISTORYCZNO-MODELARSKI::
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Złoty skarb z klasztoru w egipskim Naqlun

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hobby Strona Główna -> Czasy najnowsze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
killbil
Moderatorek Pospolity
Moderatorek Pospolity



Dołączył: 28 Lut 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: lubusko-wielkopolsko-lodzkie

PostWysłany: Pon 17:01, 24 Kwi 2006    Temat postu: Złoty skarb z klasztoru w egipskim Naqlun

Witam
[link widoczny dla zalogowanych]

Złoty skarb z klasztoru w egipskim Naqlun
Trzynaście średniowiecznych złotych arabskich monet oraz sztance do ich produkcji znaleźli polscy archeolodzy w oazie Fajum w Egipcie. Dinary odkryto w budynkach gospodarczych klasztoru w Naqlun - informuje prof. Włodzimierz Godlewski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierujący badaniami w Naqlun.

DWIE WILLE Z OGRODEM

Polska misja archeologiczna od wielu lat prowadzi wykopaliska w ruinach średniowiecznego koptyjskiego klasztoru w Naqlun. Podczas tegorocznych prac we wrześniu i październiku archeolodzy badali budynki gospodarcze zespołu klasztornego z X-XI wieku.

Znalezione monety kalifów fatymidzkich sš datowane na lata 955-978. Szyicka dynastia Fatymidów panowała w Afryce Północnej w latach 909-1048, a w Egipcie w latach 969-1171. Kalifowie z dynastii Fatymidów zastąpili władających przed nimi w Egipcie Abbasydów.

"Znalezione monety świadczą o rozkwicie ekonomicznym klasztoru w tym czasie" - zaznacza prof. Godlewski. "Z ówczesnych dokumentów wynika, że za kilkanaście dinarów można było wtedy kupić w Fajum dwie wille z ogrodem. To był niemały majątek, a można przypuszczać, że fajumscy mnisi posiadali znacznie więcej monet" - dodaje.

MENNICA w KLASZTORZE?

Jak mówi prof. Godlewski, oprócz monet archeolodzy znaleźli dwie sztance do bicia dinarów, pochodzące z początku X wieku, czyli końca panowania w Egipcie dynastii Abbasydów.

"To prawdziwie unikatowe znalezisko. Nie wiemy jeszcze, skąd wzięła się sztanca w klasztorze. Jest mało prawdopodobne, by mnisi sami produkowali monety. Można raczej przypuszczać, że ktoś z mennicy Abbasydów w momencie zmiany władzy zbiegł do klasztoru razem ze sztancami" - uważa prof. Godlewski.

MNISI LICZYLI PO GRECKU

W ruinach budynków gospodarczych archeolodzy znaleźli także kilkadziesiąt dokumentów w języku koptyjskim i arabskim, m.in. księgi rachunkowe i listy wypłat dla pracowników zatrudnionych przy uprawie klasztornych winnic i ogrodów.

"Teksty powstały po arabsku i koptyjsku, jednak w niektórych dokumentach liczebniki pisano po grecku. Dowodzi to, jak długo w Egipcie utrzymywała się tradycja grecka" - zaznacza naukowiec.

JEDWAB i FRESKI

Od 1986 roku w Naqlun prowadzone sš badania chrześcijańskiego zespołu klasztornego z okresu od V do XIV wieku.

Jednym z największych polskich odkryć w ostatnich latach w klasztorze było odnalezienie na cmentarzach chrześcijańskich w Naqlun całunów grobowych oraz szalów, chust i tunik z jedwabiu. Na całunach widniały napisy w języku koptyjskim i arabskim: wezwania do Boga, błogosławieństwa i modlitwy, a także imiona panujących kalifów.

Odkrycie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia, że oaza Fajum była w średniowieczu ważnym ośrodkiem jedwabnictwa. Umiejętność produkcji jedwabiu - znana w Chinach od starożytności i utrzymywana w głębokiej tajemnicy - dopiero w VI w. pojawiła się w Bizancjum. Potem rozpowszechniła się w Egipcie, a dopiero w XII-XIII wieku trafiła do Włoch i Francji.

W 2001 r. polscy archeolodzy odsłonili w ruinach kościoła w Naqlun freski z IX-X wieku. Przedstawiają one krzyż oraz krzyż z postacią Chrystusa umieszczoną na jednym z jego ramion.

W ruinach klasztoru archeolodzy odnaleźli także pozostałości dawnego archiwum klasztornego. Znajdowały się tam teksty literackie, liturgiczne, prywatna korespondencja mnichów oraz różne dokumenty.


źródło - Nauka w Polsce, serwis PAP

Laughing


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hobby Strona Główna -> Czasy najnowsze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin